Obrączki ślubne – kilka słów o ich ciekawej historii

Potrzebujesz obrączkek Kraków? Wejdź na obraczki.net.pl/18-obraczki-slubne.

Dla wielu osób dzień ślubu jest wyjątkowo emocjonującym dniem życia. Sakrament ten wiąże młodą parę po wsze czasy, a symbolem ich wierności, uczucia i zaangażowania są obrączki ślubne.

Obrączki ślubne – cząstka ceremonii zaślubin od XIII w.

Z początku nie było podziału na obrączki oraz pierścienie zaręczynowe, z tej przyczyny mają one wspólne dzieje, które sięgają daleko w Starożytność. Obrączki zostały uznane w prawie kanonicznym przez Kościół Katolicki zaledwie w XIII w., w rezultacie czego podarowanie żonie pierścienia stało się częścią obrzędu zaślubin. Niewiele osób wie jednak, że mężczyźni rozpoczęli noszenie na palcu obrączki wiele stuleci później. Już wcześniej zdarzało się, iż zakładali pierścienie na dłoń kiedy wyruszali na wojenne eskapady, aczkolwiek tradycja ta spopularyzowała się dopiero w XX w., a konkretnie w czasie Drugiej Wojny Światowej. Obrączka przypominała żołnierzowi, iż w domu wyczekuje na niego małżonka, za którą walczy i której ma obowiązek pozostać wierny. W naszym kraju nosi się obrączki na palcu serdecznym prawej dłoni, jednakże w innych krajach, jak przykładowo w Kanadzie, w Brazylii, we Francji albo we Włoszech, wsuwa się je na lewą rękę, którędy zgodnie ze staroświeckimi wierzeniami biegnie “żyła miłości”, wiodąca prosto do serca. pierścionków zaręczynowych, młoda para mierzy i poszukuje obrączek wspólnie, aczkolwiek tradycja mówi, że narzeczona nie powinna za nie płacić, gdyż jest to obowiązek mężczyzny.

Obrączki ślubne – wygraweruj imię małżonka, cytat albo datę ślubu

Przeciwnie do pierścionków zaręczynowych, obrączki ślubne charakteryzują się bardziej delikatnym designem. Przez wiele stuleci wytwarzano je z najrozmaitszych surowców, mniej lub bardziej trwałych. Dopiero później zaczęto używać do tego metale i ich stopy (jak miedź lub mosiądz) uosabiające niezłomność miłości. Obecnie do ich wykonania używa się głównie platyny oraz złota, które są oznaką ufności wobec małżonka. Rzecz jasna, są one też częstokroć zdobione kamieniami szlachetnymi, aczkolwiek wciąż najchętniej nabywane są uniwersalne, proste pierścienie ze złota i subtelne obrączki, w których wykorzystano dwa odmiany złota (przykładowo tradycyjne i białe). Sklepy jubilerskie, które specjalizują się w sporządzaniu obrączek, mają również nieraz w swojej ofercie grawerunek. Można zatem spersonalizować obrączki dopisując do nich imię małżonka, datę ślubu albo znaczący dla młodej pary cytat.

Dane teleadresowe:
Alians - sklep jubilerski
ul. Kalwaryjska 32
30-504 Kraków

Tel.: +48 12-296-32-80
E-mail: [email protected]