Piękna biżuteria z topazu mistycznego

Więcej informacji o topazie mistycznym

Wspaniały blask oraz oryginalny, jak na topaz, odcień to najważniejsze cechy topazu mistycznego, który od dawna cieszy się ogromnym uznaniem entuzjastów ozdób. Mimo że na początku można błędnie stwierdzić, iż to odmienny minerał, topaz mistyczny jest w rzeczywistości zwykłym topazem. Jego wyjątkowe właściwości są rezultatem odpowiedniej techniki wyrobu – naturalny topaz jest podczas niej wystawiany na wpływ dużej temperatury oraz powlekany cienką warstwą metalu szlachetnego. To z tego powodu topaz mistyczny wygląda tak niesamowicie.

Topaz mistyczny – barwy

Odcienie, które przybiera topaz mistyczny zależą przede wszystkim od metalu, jakim jest pokryty. Szczególnie często widywany jest czerwony topaz mistyczny, który powstaje w kąpieli z tytanem. Chrom powoduje natomiast, iż topaz ma purpurowy kolor, błękitny zaś jest skutkiem podgrzania kamienia bez żadnych domieszek. Najlepsze efekty przynosi obrabianie czystego topazu – szczególnie pozyskanego w Afryce, Ameryce Południowej czy Azji.

Ozdoby z topazem mistycznym

Jak w poprzednim fragmencie napisaliśmy, wspaniałe zalety topazu mistycznego są bardzo cenione przez jubilerów. Chętnie stosują go zatem do wyrobu naszyjników, pierścionków czy pozostałych ozdób. Wbrew pozorom biżuteria z topazem mistycznym może być zakładana częściej niż jedynie do eleganckich strojów – świetnie wygląda również w pracy. Istotna okazuje się także mnogość kolorów, dzięki której prościej można dobrać ozdoby do danego stroju.