Kiedy kredyt bez historii kredytowej jest dobrą opcją?

Zaciąganie kredytów jest obecnie bardzo popularne, ale nie wszyscy mogą to zrobić. Istnieje ogromna liczba Polaków, którzy nie mogą wziąć kredytu, a to z powodu braku zdolności kredytowej. Kogo może dotyczyć taka sytuacja i jak z niej wybrnąć?

Kredyt bez zdolności kredytowej – kto jej nie posiada?

Instytucje bankowe zazwyczaj mają własne warunki, na podstawie których zgadzają się przyznać kredyty czy też odmawiają takiego finansowania. Można jednak wymienić ogólne zasady, wpływające na kwestię posiadania lub nie zdolności kredytowej. Przede wszystkim z odmową raczej spotkają się osoby, które posiadają już jakieś zobowiązania. Na szczególne problemy powinni przygotować się ci, którzy nie zaciągnęli jeszcze ani jednego kredytu. Zaliczają się do nich zwłaszcza studenci oraz kredytobiorcy, którzy na rynku pracy znajdują się od kilku lat i osiągają zbyt małe zarobki albo są zatrudnieni na tzw. „umowach śmieciowych”. Z faktem, iż kredyt nie będzie im udzielony, powinni liczyć się także emeryci. Oczywiście kredytowania nie otrzymają także osoby, które nie są w stanie wykazać faktu posiadania przez nie pracy, a także zatrudnione za granicą. Są to sytuacje, które powodują, że teoretycznie nieosiągalne jest uzyskanie kredytu w banku, przez co wiele osób decyduje się zaciągnąć pożyczkę w instytucjach pozabankowych. Nie jest to dobre rozwiązanie, ponieważ kredyty w takich firmach są na tyle kosztowne, że ich zaciąganie kompletnie się nie opłaca.

Kredyty bez zdolności – czy można je otrzymać?

W przypadku braku zdolności kredytowej dobrze będzie skorzystać z usług pośrednika w ubieganiu się o kredyty bankowe. Podpowie on, które z banków posiadają mniej rygorystyczne warunki kredytowania i zechcą przyznać kredyt bez zdolności, czy też wskaże możliwość zaciągnięcia kredytu konsolidacyjnego. Przede wszystkim jednak pośrednik doradzi, w jaki sposób zbudować zdolność kredytową, a możliwości tego jest bardzo wiele. Najmocniej na budowanie pozytywnej historii kredytowej wpływa terminowe spłacanie zobowiązań, warto więc zakupić coś na raty, a także korzystać z karty kredytowej i kredytu odnawialnego w instytucji, w której planuje się zaciągnąć kredyt. Doskonałym wyjściem jest też na przykład ubieganie się o kredyt nie w pojedynkę, ale wespół z inną osobą. By to osiągnąć, można uczynić współkredytobiorcami rodziców czy – w przypadku osób, które i tak planowały ślub – wstąpić w związek małżeński. Takich możliwych opcji, jakie podpowiedzieć może doświadczony pośrednik, jest wiele.