System bankowy SWIFT – poznaj kody BIC popularnych banków

Zobacz więcej szczegółów o systemie SWIFT na flobo.io.

Mimo, że praktycznie rzecz biorąc regularnie korzystamy z usług bankowych, sporo osób po raz pierwszy dowiedziało się o istnieniu systemu SWIFT w 2022 roku w kontekście sankcji w stosunku do Rosji w związku z konfliktem na Ukrainie. Tymczasem system SWIFT wykorzystywany jest już od lat siedemdziesiątych XX w. i jest jednym z fundamentów wydajnego funkcjonowania światowej bankowości.

Do czego służy system bankowy SWIFT?

SWIFT to akronim od Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication, co po polsku oznacza Stowarzyszenia na rzecz Światowej Międzybankowej Telekomunikacji Finansowej. Powszechnie jednak tym skrótem określa się po prostu międzynarodowy system rozliczeń między bankami, bez którego realizacja przelewów międzynarodowych byłoby zdecydowanie dużo bardziej złożone niż obecnie. SWIFT to jeden z najpopularniejszych, ale nie jedyny działający aktualnie system tego rodzaju. Oprócz niego m.in. w Naszym kraju korzysta się dodatkowo z systemów: SEPA, Express Elixir oraz SORBNET.Na świecie działają też rozmaite systemy lokalne, służące jedynie do rozliczeń bankowych na obszarze jednego państwa.

Co jest w związku z tym najważniejszym atutem systemu bankowego SWIFT? Obejmuje on nieomal wszystkie kraje na świecie i korzystają z niego nie tylko banki, których liczba dziś przekracza już 10 tysięcy, ale też giełdy, domy maklerskie oraz wiele innych jednostek finansowych. Każdy uczestnik systemu bankowego SWIFT musi mieć swój niepowtarzalny kod (Bank Identifier Code), złożony z 8 znaków (liter i cyfr). Dopuszczalne jest też nadawanie kodu BIC oddziałowi banku, wtedy taki kod posiada 11 znaków.

System SWIFT – poznaj kody BIC największych polskich banków

Nawet jeżeli zaledwie okazjonalnie korzystasz z przelewów międzynarodowych, dobrze jest znać kod BIC/SWIFT swojego banku, lub przynajmniej wiedzieć jak w mgnieniu oka odszukać taką informację. Poniżej znajdziesz kody BIC/SWIFT popularnych banków, prowadzących placówki w Naszym kraju.

– mBank (BRE): BREXPLPWMBK
– PKO BP (w tym dla rachunków PKO Inteligo): BPKOPLPW
– Pekao SA (z żubrem): PKOPPLPW
– BNP Paribas Bank Polska SA: PPABPLPK
– BANK POLSKIEJ SPÓŁDZIELCZOŚCI: POLUPLPR
– Bank Millenium: BIGBPLPW
– ING Bank Śląski: INGBPLPW
– CitiBank: CITIPLPX
– Santander Bank Polska: (dawniej BZ WBK): WBKPPLPP
– Bank BPH: BPHKPLPK
– Credit Agricole: AGRIPLPR
– Raiffeisen Bank Polska: RCBWPLPW
– Getin Bank: GBGCPLPK
– BIC ALIOR BANK: ALBPPLPW

Flobo

Mob.: +48 730 74 55 30
E-mail: [email protected]