Złoto lokacyjne – czy i w jakiej formie można je zamówić online?

Dowiedz się, gdzie kupić uncję złota, wejdź na goldbroker.pl.

Polacy często martwią się o przyszłość i o przyszykowanie się na potencjalną “czarną godzinę”. Z tej przyczyny przeważnie dążą do tego, aby chociaż raz w roku odkładać niewykorzystane pieniądze na koncie czy też na lokacie w banku. W ostatnim czasie jednakże ta metoda jest mało korzystna – małe oprocentowanie lokat i postępująca inflacja sprawiają, iż oszczędności nie dają profitu, a nawet z biegiem lat ich siła nabywcza spada. Nie zaskakuje zatem fakt, że pojawił się popyt na nowe metody inwestycji, w tym też zakup złota lokacyjnego.

Co o złocie lokacyjnym mówią ustawy w Polsce?

Inwestycja w metale szlachetne polega na nabyciu ich w chwili, kiedy ich wartość rynkowa jest korzystna i zbyciu ich, kiedy ta cena zacznie wzrastać. Ale należy uwydatnić, iż nie każdy produkt ze złota jest traktowany jako złoto lokacyjne, wobec tego przykładowo nabywanie złotych pierścionków trudno nazwać lokatą w złocie. To, co można nazywać złotem lokacyjnym jest przejrzyście określone przez prawodawstwo naszego kraju, w ustawie o podatku od towarów i usług. Według aktualnej ustawy jest to przede wszystkim złoto próby nie mniejszej niż 0.995 w płytkach albo sztabkach. Tymczasem złote monety bulionowe muszą spełnić inne przesłanki, by zostały nazwane za złoto lokacyjne. Muszą posiadać próbę wyższą niż 0.900, być wyemitowane nie wcześniej niż w 1800 roku i co istotne – muszą być legalnym środkiem płatniczym w państwie, które je wyemitowało. Monet inwestycyjnych nie uznaje się jako egzemplarze kolekcjonerskie, zatem nie są numizmatami. Ustawa podaje jeszcze jeden typ złota lokacyjnego, a mianowicie złoto pod postacią papierów wartościowych.

Nabycie złota inwestycyjnego możliwe jest również przez internet

W sklepach krajowych dystrybutorów złota lokacyjnego bez problemu znaleźć można złote sztabki, jak i rozpoznawalne na całym globie monety bulionowe z między innymi Kanady czy Wielkiej Brytanii. Zamówienia można składać też online i nie jest to oferta tylko dla zamożnych inwestorów. Ci z mniejszymi środkami finansowymi znajdą online bogatą ofertę sprzedaży złotych bulionówek o wadze 1/2, 1/4 lub 1/10 uncji, jak i złota w sztabkach o wadze 1, 2 bądź 5 g. Dostępne jest też złoto w tak zwanych „combibarach” umożliwiających odseparowanie z nich, a potem zbycie odrębnych płytek kruszcu.

Dane teleadresowe:
ADACTUS Sp. z o. o.
Plac Bankowy 2
00-095 Warszawa

Mob.: +48 880 555 111
E-mail: [email protected]