Czym grozi brak izolacji fundamentów?

Fundamenty to z całą pewnością najistotniejsze części domu. Jeśli będą zniszczone okażą się niebezpieczeństwem dla całego budynku. Największym czynnikiem ryzyka dla nich jest woda, która może szybko je zniszczyć, zaś efekty tego są zauważalne dla każdego z mieszkańców. Aby temu zapobiec warto już podczas planowania domu pamiętać o izolacji fundamentów – dzięki niej w późniejszych latach nie będą niezbędne drogie oraz naprawdę trudne prace naprawcze. Skutki mokrych ścian są najbardziej zauważalne na pierwszych piętrach budynku. Jak jednak je odróżnić? Które techniki pozwolą na ich uniknięcie?

Przed czym chroni izolacja fundamentów?

Jak już nadmieniliśmy, zawilgocenie potrafi być naprawdę niebezpieczne dla domu. Jeśli wilgoć podniesie się do ścian, pierwszym objawem jest łuszczenie tynku, które jest problemem nie tylko wizualnym. Naprawdę prędko bowiem mury zaczynają toczyć grzyby i glony, zaś te mogą okazać się ogromnym zagrożeniem dla życia lokatorów domu. Naprawdę niebezpieczne są dla ludzi z alergiami i schorzeniami systemu odpornościowego, bo u nich czasem skutkują także zgonem. To dlatego tak istotne jest to, by fundamenty były właściwie odizolowane przed niekorzystnym wpływem wilgoci. Jakie techniki to umożliwiają?

Typy izolacji fundamentów

Wyróżniamy dwie najważniejsze metody izolacji fundamentów – poziomą i w pionie. Pozioma chroni przed podciąganiem wilgoci i niszczeniem ścian. Druga natomiast chroni budynek przed deszczem i wodą gruntową. W zależności od rodzaju niebezpieczeństwa, izolacja fundamentów jest lekka, średnia lub ciężka – ta trzecia stosowana jest przede wszystkim na terenach, na których nierzadko występują powodzie. Ważne okazuje się także to, jakie materiały są zastosowane do izolacji fundamentów, zatem bezwzględnie należy sięgać po produkty doświadczonych producentów.