Szalunki – systemy do łatwego montażu i demontażu

Więcej informacji o szalunkach Kielce

Szalunki, zwane także deskowaniem, to krótkotrwałe konstrukcje umożliwiające stawianie ścian budynków. Zazwyczaj stosuje się je w przypadku wylewania murów z betonu – wówczas są one potrzebne do tego, żeby nadać im odpowiedni kształt i nie dopuścić do rozlewania się kompozytu. Ponadto szalunki stosuje się również podczas stawiania budynków murowanych, gdzie ich zastosowanie umożliwia wykonanie otworów na drzwi, okna oraz bramy. W tym artykule wyjaśniamy, z czego wykonane są współczesne szalunki i gdzie inwestorzy mogą je zdobyć.

Systemy szalunków

Klasycznym rodzajem szalunków jest konstrukcja sporządzona z mocnych sklejek scalonych ze sobą za pomocą gwoździ albo desek drewnianych, która po rozebraniu może być wykorzystana ponownie. Rozbiórka takich szalunków jest jednakże ciężka – większość wykonawców oraz inwestorów wybiera zatem zastosowanie szalunków wielokrotnego wykorzystania – systemów przeznaczonych do błyskawicznego i łatwego rozkładania bądź składania. Tego rodzaju szalunki mogą być wykonane z drewna, metalu lub sklejki, a także łączyć w sobie 2 lub 3 materiały. Zwykle jednak wykorzystuje się sklejkę – przede wszystkim z takich gatunków drewna jak topola czy brzoza, a konstrukcję scalają narożniki, belki, łączniki i głowice ze aluminium lub stali.

Wypożyczenie szalunków – nie ma potrzeby ich nabywać?

Przedsiębiorstwa na co dzień zajmujące się pracami budowlanymi posiadają własne szalunki. Inaczej jest natomiast w przypadku brygad, które zazwyczaj świadczą odmienne usługi czy inwestorów, którzy zamierzają planujących wybudować pojedynczy obiekt. Zakup wszystkich elementów niezbędnych do wykonania szalunku byłby zupełnie nieopłacalny . Dużo ekonomiczniejszym rozwiązaniem jest wypożyczenie szalunków.

Dane teleadresowe:
ABC Szalunki PHU Prata
ul. Skotnicka 272
30-394 Kraków

Mob.: +48 690 999 204
E-mail: [email protected]