badania kierowców Bielsko, badania kierowców Bielsko

Badania psychologiczne kierowców – dla kierowców zawodowych i nie tylko

Na sytuację na drogach w największej mierze rzutują kwalifikacje obsługujących poruszające się po nich samochody. Naprawdę ważne jest to dla kierowców zawodowych – między innymi taksówkarzy czy kierowców TIR-ów oraz komunikacji miejskiej. W ich sytuacji ważne są zarówno kwalifikacje, jak i uwarunkowania psychologiczne. Z tego względu kierowcy z takich profesji zgodnie z przepisami powinni regularnie zgłaszać się na badania psychologiczne kierowców. Dobrze więc powiedzieć na ich temat kilka zdań. Jak często powinny być przeprowadzane? Na czym polegają tego typu badania psychotechniczne? I, co najistotniejsze, jak należy się do nich przygotować?

Badania psychotechniczne kierowców – na czym się opierają?

Badania kierowców muszą być wykonywane co pięć lat. Ta reguła nie dotyczy jednak specjalistów, którzy skończyli pięćdziesiąt lat – powinni bowiem wykonywać je co trzydzieści miesięcy. Badania psychotechniczne kierowców wykonywane są przez psychologa w wyspecjalizowanej przychodni, który w pierwszej kolejności przeprowadza badania charakterologiczne. Mają one formę konwersacji z kierowcą, w czasie której odpowiada on na pytania dotyczące zachowań w skrajnych sytuacjach. Kolejna faza badań psychologicznych kierowców to test na inteligencję, zaś potem wykonywane są badania na specjalnych maszynach, podczas których sprawdzana jest percepcja szybkości, podzielność koncentracji zdolność szybkiego reagowania czy widzenie w ciemności.

Badania psychotechniczne kierowców – o czym nie zapominać?

Po ich przeprowadzeniu kierowca odbywa rozmowę z psychologiem, który w jej czasie powiadamia go, czy zaliczył badanie. Co ważne, musimy pamiętać, że nie dla każdego ich rezultaty będą pomyślne. Szanse na szczęśliwe zakończenie badań psychologicznych kierowców możemy na szczęście nieco zwiększyć. W jaki sposób? W sieci dostępne są różne opisy działania maszyn, na jakich są wykonywane badania psychotechniczne – to świetne rozwiązanie, by wcześniej przekonać się, jak one funkcjonują.

Dane teleadresowe:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]