Dentysta chirurg bezboleśnie wykona ekstrakcję zęba

Niektóre schorzenia zębów i dziąseł nie mogą być wyleczone podczas standardowych zabiegów dentystycznych. Gdy takie metody terapii okazują się nieefektywne, dentysta podejmuje decyzję o przystąpieniu do leczenia z użyciem technik chirurgii stomatologicznej. Chociaż ta nazwa dla wielu pacjentów brzmi groźnie, to dzisiejsza medycyna posiada technologie i środki, które sprawiają, że nawet najbardziej złożone zabiegi są dla pacjenta całkowicie bezbolesne, a komplikacje zdarzają się sporadycznie.

Jakie zabiegi przeprowadzi chirurg dentysta?

Do zabiegów najczęściej wykonywanych przez chirurga stomatologa należą usunięcie fragmentów zębów (np. wierzchołków korzeni lub całych korzeni) oraz ich ekstrakcje. Takie zabiegi wykonuje się, jeśli stan zębów jest zły – w szczególności na skutek postępującej próchnicy lub często powtarzających się stanów zapalnych. Dentysta chirurg zajmuje się ponadto podcinaniem wędzidełka, a także zabiegami służącymi rekonstrukcji poszczególnych części przyzębia – np. sterowaną regeneracją tkanek miękkich i kości. Do chirurga dentysty należy ponadto zgłosić się w celu przygotowania jamy ustnej do leczenia protetycznego.

Dentysta chirurg a efektywne znieczulenie

Zabiegi, na których skupia się chirurgia stomatologiczna jeszcze kilkanaście lat temu mogły wiązać się z odczuwaniem przez pacjenta bólu. Obecnie jakkolwiek dostępne są środki, skutecznie eliminujące przykre doznania. Oprócz tego pacjenci, którzy chorobliwie boją się fotela dentystycznego, mogą skorzystać z pomocniczych środków uspokajających, a nawet zdecydować się na zabieg przeprowadzony w stanie całkowitej narkozy.