badania wysokościowe Bielsko, badania wysokościowe Bielsko Biała

Kto powinien wykonać badania wysokościowe

Praca na wysokościach uważana jest za zajęcie związane z podwyższonym ryzykiem. Żeby wykluczyć występowanie groźnych wypadków, polskie prawo wprowadziło konieczność wykonywania szczegółowych testów sprawdzających czy kandydat nie cierpi na choroby stanowiące przeciwwskazanie do pracy na wysokościach. Jak przebiegają tego typu badania? Co jaki czas trzeba je powtarzać?

Badania wysokościowe – dla osób pracujących na podestach, masztach i drabinach

O pracy na wysokości mówi Rozporządzenie z dnia 26 września 1997 r. Według tego aktu prawnego uważa się za nią prace wykonywane na powierzchni znajdującej się co najmniej 1 metr nad ziemią. Do pracowników wysokościowych możemy zaliczyć osoby wykonujące prace m.in. na słupach, kominach, podestach itd. Specjalne badania pozwalają wykluczyć występowanie wady wzroku bądź innych dolegliwości mogących narazić pracownika na ryzyko. Jak wyglądają badania wysokościowe? Składają się one z trzech stadiów – badania wzroku, układu nerwowego oraz otolaryngologicznego. Lekarz bada pacjenta w kierunku problemów z błędnikiem, krótkowzroczności lub padaczki. Dodatkowo należy także poddać się ogólnemu badaniu u lekarza medycyny pracy.

Badania wysokościowe – jak wpływa na wynik badania wada wzroku?

Badania do pracy na wysokości są ważne przez dwa-trzy lata. Pracownicy, którzy przekroczyli 50 lat muszą poddawać się im częściej – co 12 miesięcy. Najczęściej pojawiającym się przeciwwskazaniem do pracy na wysokości jest niedowidzenie, wada wzroku, a także padaczka i cukrzyca. Warto podkreślić, że noszenie szkieł kontaktowych nie dyskwalifikuje kandydatów, chyba że czynności wykonywane będą w szczególnym zapyleniu. To jednak nie wszystko – niektórzy pracownicy, oprócz wspomnianych wyżej badań, muszą przejść także dodatkowe testy psychologiczne. Poddawani są im przede wszystkim operatorzy suwnic, ciężkich maszyn budowlanych czy pracownicy obsługujący linie wysokiego napięcia.

Dane teleadresowe:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: 608 315 680
E-mail: [email protected]