Cierpisz z powodu bólu kręgosłupa? Poznaj jego najczęstsze przyczyny

Dalsze informacje o bólu kręgosłupa

Powracający ból kręgosłupa między łopatkami, w odcinku lędźwiowym lub piersiowym pomału zaczyna być normalnością dla dużej części społeczeństwa. Dziś jest to niedyspozycja, której doświadczają nie tylko ludzie w starszym wieku. Siedząca praca powiązana z niską aktywnością fizyczną powoduje, iż bólu tego rodzaju doznają również młodsze osoby.

Ból pleców to nie tylko następstwo urazów

Ból kręgosłupa może wynikać z kilku źródeł. Jego odczuwanie przykładowo na wysokości klatki piersiowej nierzadko powiązane jest z układem nerwowym, zwłaszcza jeżeli doświadczany jest jako ból promieniujący w stronę ramion i barku. Ból kręgosłupa w odcinku piersiowym może też dawać znaki o powstawaniu chorób organów wewnętrznych czy zmian reumatycznych, z tej przyczyny jego leczenie rozpoczyna się między innymi od sprawdzenia tego rodzaju źródeł. Z kolei ból na wysokości łopatek, a także ból kręgosłupa lędźwiowego częstokroć jest konsekwencją nadwyrężenia struktury kręgosłupa (ścięgien, więzadeł lub mięśni przykręgosłupowych), spowodowanego na ogół przenoszeniem wielokilogramowych przedmiotów czy wadliwą postawą. Taki ból przeciążeniowy przez wiele osób jest zaniedbywany, ponieważ łagodnieje po odpoczynku, niemniej jednak może on być oznaką początków dyskopatii (przepukliny dysku). Rzecz jasna ból kręgosłupa bywa też następstwem różnorodnych stanów zapalnych oraz obrażeń niejednokrotnie tak błahych, iż wracamy do nich pamięcią dopiero w czasie wizyty w gabinecie ortopedy.

Ból kręgosłupa – co rekomendują lekarze?

Bólu kręgosłupa nie wolno ignorować i należy natychmiast umówić się na konsultację z lekarzem. Rozpozna on orientacyjnie typ oraz przyczynę bólu, a w dalszej kolejności wystawi skierowanie do właściwego lekarza specjalisty, który wybierze najlepszą formę leczenia. Nie warto jednak czekać, aż dopadnie nas ból pleców. O kręgosłup należy dbać od wczesnego wieku, również wtedy, gdy nie sprawiał dotychczas problemów. Dlatego lekarze rekomendują dbanie o właściwą wagę, codzienne ćwiczenia oraz pamiętanie o należytym ułożeniu ciała, np. podczas pracy przy komputerze. Naprężone mięśnie pleców i karku można także rozluźnić dzięki masażom rehabilitacyjnym albo przy pomocy urządzeń do wibroterapii. Taki masaż drganiami pobudza krążenie limfy i krwi oraz umacnia mięśnie, co osłabia bóle przeciążeniowe.

Dane teleadresowe:
Vitberg
ul. M. Borelowskiego 29
33-300 Nowy Sącz

Tel.: +48 18 442 33 69
E-mail: [email protected]