Czym na co dzień zajmują się lekarze urolodzy?

Wszystko o urologu w Krakowie.

Konsultacja z urologiem powoduje u wielu pacjentów skrępowanie. Schorzenia, jakie bada urologia, postrzegane są jako bardzo intymne, co skutkuje tym, że osoby, które odnotowały u siebie pewne oznaki choroby, częstokroć zwlekają przez wiele miesięcy zanim postanowią udać się na badanie u specjalisty. Takie postępowanie jednak może skutkować groźnymi konsekwencjami dla układu moczowo-płciowego.

Nie ignoruj tych objawów! Sprawdź, kiedy należy umówić się na wizytę do urologa

Urologia zajmuje się rozpoznaniem oraz leczeniem schorzeń żeńskiego układu moczowego, a u mężczyzn – układu moczowo-płciowego. Organy tego układu odpowiadają między innymi za usuwanie z ustroju nadmiaru soli mineralnych i mocznika, który powstaje w wątrobie jako pośledni produkt rozpadu protein, czy produkcję hormonów. O problemach z układem moczowym może alarmować sporo różnorodnych objawów, które w wielu przypadkach są bagatelizowane przez pacjentów w nadziei, iż same znikną. Na które zatem objawy trzeba zwrócić szczególną uwagę i zareagować na nie natychmiastowym udaniem się na konsultację z urologiem? Są to zwłaszcza wszystkie zmiany związane z moczem, czyli jego spienienie, ciemne zabarwienie bądź pojawienie się w nim krwi lub ropy, ale również nieregularny strumień moczu, pieczenie albo ból przy jego wydalaniu, popuszczanie moczu czy wydalanie jego niewielkich ilości. Niektóre symptomy są też mniej wyraźne, przykładowo nadciśnienie tętnicze, opuchnięcie stóp oraz ból podbrzusza bądź pleców. Lekarz urolog zajmuje się również męskim układem płciowym, toteż mężczyźni winni zgłosić się do niego jeśli doświadczają problemów związanych z utrzymaniem wzwodu, z wytryskiem (m.in. gdy pojawi się krew w spermie), ze stulejką czy gdy dostrzegą zmiany na prąciu albo jądrach. Trzeba też zauważyć, że panowie po ukończeniu czterdziestego roku życia powinni cyklicznie zgłaszać się na kontrolne badanie gruczołu sterczowego.

W jakim celu pacjenci przychodzą do gabinetu lekarza urologii?

Pacjenci przeważnie umawiają się do poradni lekarza urologii w celu konsultacji dotyczącej wazektomii, wykonania cystoskopii (czyli obrazowania wnętrza pęcherza moczowego), biopsji prostaty (pozwalającej na diagnostykę nowotworu tego narządu), jak również leczenia stulejki, torbieli nerek czy też wodniaka jądra. Urolodzy na co dzień przeprowadzają też sporo trudnych zabiegów, jak m.in. plastyka miedniczek nerkowych, przezcewkowa resekcja prostaty czy guza pęcherza moczowego i nefrektomia (czyli usunięcie nerki).

Dane teleadresowe:
SCM Sp. z o.o. Prywatny Szpital Specjalistyczny
ul. Grzegórzecka 67C/U6
„Wiślane Tarasy”
31-559 Kraków

Tel.: +48 12 353 66 01
Mob.: +48 780 61 41 02
E-mail: [email protected]