Kiedy rozważyć zabieg korekty powiek górnych?
Plastyka powiek jest wyjściem dla tych, którzy odczuwają uciążliwy dyskomfort będący następstwem ich opadania. Ponieważ skóra powiek jest niezmiernie cienka, dość szybko ulega procesom starzenia, traci z czasem kolagen i elastynę, co skutkuje utratą jej sprężystości. Jednak opadające powieki nie są zmorą tylko starszych ludzi. Nieraz na tę niedyspozycję cierpią także osoby w młodym wieku.
Czy plastyka powiek górnych jest potrzebna?
Proces starzenia się skóry jest nieuchronny i nowoczesna medycyna nie osiągnęła nadal poziomu, który umożliwiłby jego kompletne powstrzymanie. Opadanie powiek jest wobec tego pospolitym skutkiem utraty przez skórę sprężystości. W większości wypadków opadanie powiek jest jedynie kwestią estetyczną, bo sprawia, iż twarz ma wyraz niezwykle zmęczonej. Aczkolwiek szereg pacjentów zapisuje się na plastykę z powodów leczniczych – opadające powieki mogą wszak przyczyniać się do częstego odczuwania bólu głowy, silnego zmęczenia oczu oraz poważnego zmniejszenia pola widzenia. Może to więc dostrzegalnie oddziaływać na nasze życie, poprzez utrudnianie codziennych czynności, jak kierowanie autem czy czytanie.
Na czym polega blefaroplastyka, czyli zabieg korekty powiek górnych?
Plastyka powiek polega na wykonaniu nacięcia skóry w jej naturalnej fałdzie i pozbyciu się zbędnej wiotkiej tkanki. W razie potrzeby wycina się także nagromadzoną tkankę tłuszczową. Rana po nacięciu zszywana jest delikatnymi szwami, co daje pewność, że po zasklepieniu blizna po nacięciu pozostaje niewidoczna. Zabieg blefaroplastyki trwa z reguły około godziny i odbywa się w znieczuleniu miejscowym. Po zabiegu przez kilka dni występuje obrzęk oczu, czasami pacjent doświadcza również pieczenia powiek, jednak z reguły już po plus minus dwóch tygodniach pacjenci wracają do pełnej aktywności.
Nie każdy może zakwalifikować się do zabiegu plastyki powieki górnej, z tej przyczyny najpierw niezbędna jest konsultacja ze specjalistą. Pośród przeciwwskazań do przeprowadzenia blefaroplastyki wylicza się m.in. cukrzyca, choroby nowotworowe czy też nadciśnienie. Plastyki powiek nie wykonuje się także u kobiet w ciąży oraz karmiących piersią.