Laserowe usuwanie znamion – kiedy jest możliwe?

Chirurgiczne usuwanie znamion pozwala rozpoznać złośliwy nowotwór skóry, czyli czerniak. Które zmiany usuwa się laserowo? Kiedy trzeba zapisać się na wizytę ze specjalistą?

Kiedy powinno się wykonać usuwanie znamion chirurgicznie?

Nowotwory skóry to groźne i nierzadko prowadzące do zgonu pacjenta choroby, powiązane przeważnie z ekspozycją na promieniowanie słoneczne. Dzisiejsza diagnostyka nowotworów skóry oraz dermatochirurgia, czyli dział nauk medycznych parający się usuwaniem znamion skórnych, potrafią efektywnie ochronić pacjentów przed nowotworami, również tych złośliwymi. Najważniejsze są bez wątpienia profilaktyka i regularne badania. Każdy z nas ma obowiązek raz na rok umówić się na konsultację u lekarza dermatologa i zbadać niepokojące znamiona, m.in. za pomocą dermatoskopu. Które zmiany można usunąć? Usuwanie znamion wykonuje się w przypadku znamion melanocytowych, pieprzyków, ale także narośli skórnych czy naczyniaków. Jeśli chcemy sprawdzić w badaniu histopatologicznym, czy wycięta zmiana (na przykład przebarwienie posłoneczne), jest groźna i czy nie rozwinie się w przyszłości w nowotwór skóry należy wtedy wykonać usuwanie znamion chirurgicznie.

Usuwanie znamion laserem nie pozwala na wykonanie badania histopatologicznego

Kiedy z kolei można przeprowadzić usuwanie znamion laserem? W takiej sytuacji to lekarz dermatolog musi uprzednio potwierdzić, iż znamię ma niezłośliwy charakter. Niestety laserowe usuwanie znamion nie pozwala na wykonanie badania histopatologicznego. Zmiany w wielu przypadkach nie są też eliminowane całkowicie. Z kolei podczas zabiegu chirurgicznego, zmiany skórne są usuwane z niewielkim marginesem, a potem badane histopatologicznie. To aktualnie najlepsza metoda rozpoznania czerniaka. Sam zabieg odbywa się w znieczuleniu miejscowym i trwa około 45 minut. Po wycięciu zmiany należy raz dziennie odkażać ranę. 2 tygodnie po zabiegu zdejmuje się szwy.