biopsja fuzyjna kraków

Masz problemy urologiczne? Być może konieczna będzie biopsja prostaty

Prostata, czyli gruczoł sterczowy, jest elementem układu moczowo-płciowego mężczyzny, który przypomina wymiarami oraz formą orzech włoski. Znajduje się poniżej pęcherza moczowego i odpowiada głównie za wytwarzanie płynu, w którym przenoszona jest sperma. Problemy z prostatą objawiają się u panów wraz z wiekiem, z tej przyczyny tak istotna jest jej cykliczna kontrola. Pomaga to ujawnić przerost bądź zapalenie tego gruczołu, a także wcześnie wykryć alarmujące zmiany rakowe. Powinno się zaznaczyć, że rak prostaty to jeden z najczęstszych nowotworów, które dotykają mężczyzn, zatem nie można bagatelizować niebezpieczeństwa jego potencjalnego rozwoju.

Trudności ze wzwodem i mikcją – alarmujące symptomy

Panowie po 45 roku życia muszą w regularnych odstępach odwiedzać urologa, zwłaszcza jeżeli spostrzegli niecodzienne symptomy związane z oddawaniem moczu, jak przykładowo wzrost częstotliwości mikcji, pieczenie w jej trakcie, trudności ze wzwodem i wytryskiem, problemy w zatrzymaniu albo rozpoczęciu oddawania moczu, jak również pulsacyjny strumień czy krew w moczu. W przypadku gdy po badaniu per rectum pojawią się przesłanki, aby domniemywać możliwość rozwoju raka, urolog zaleci badanie PSA, które polega na badaniu krwi pod kątem stężenia antygenu sterczowego. Znaczny poziom PSA we krwi sygnalizuje duże niebezpieczeństwo rozwoju raka. Żeby jednak mieć bezsporną pewność, konieczne jest wykonanie biopsji prostaty.

Czy biopsja fuzyjna gruczołu krokowego jest bezbolesna?

Biopsja fuzyjna to metoda biopsji prostaty, przeprowadzana w warunkach szpitalnych, która za sprawą zastosowania symultanicznie obrazu USG oraz wieloparametrycznego rezonansu magnetycznego, umożliwia uzyskanie wycinków tkanki o wiele precyzyjniej aniżeli w procedurze, gdzie w czasie zabiegu używa się wyłącznie obrazowania TRUS. Biopsja fuzyjna prostaty jest całkiem krótkim zabiegiem, który z reguły trwa około 30 minut. Prócz tego pacjent spędza jeszcze po zabiegu kilkanaście minut na oddziale, dlatego cała procedura kończy się w czasie 1 godziny. Biopsja fuzyjna jest w zasadzie bezbolesna, gdyż przeprowadzana jest przy znieczuleniu miejscowym. Uzyskane wycinki prostaty są potem sprawdzane przez patomorfologa, który bada czy pojawiły się w nich zmiany rakowate.

Rzecz jasna, jak przy każdym zabiegu jest kilka przeciwwskazań, które mogą wpłynąć na możliwość wykonania biopsji prostaty. To między innymi alergia na niektóre leki, niska krzepliwość krwi i posiadanie rozrusznika serca. Stąd też przed decyzją o zabiegu należy jak najdokładniej udzielić lekarzowi specjaliście odpowiedzi na wszelkie pytania poruszone w wywiadzie medycznym.

Dane teleadresowe:
SCM Sp. z o.o. Prywatny Szpital Specjalistyczny
ul. Grzegórzecka 67C/U6
„Wiślane Tarasy”
31-559 Kraków

Tel.: +48 12 353 66 01
Mob.: +48 780 61 41 02
E-mail: [email protected]