Wykryto u Ciebie stożek rogówki? Możesz to leczyć!

Na voigtklinikaoka.pl/uslugi/stozek-rogowki/ znajdziesz więcej szczegółów o stożku rogówki Kraków.

Keratoconus, nazwany potocznie stożkiem rogówki, to dolegliwość, która niesłychanie utrudnia normalne funkcjonowanie – pogarsza jakość widzenia i może być przyczyną kolejnych chorób oczu. W nowoczesnych klinikach okulistycznych lekarze dysponują środkami pozwalającymi zaradzić tym problemom. Jak więc wygląda przebieg leczenia stożka rogówki?

Stożek rogówki nierzadko towarzyszy innym wadom oczu

Rogówka to transparentny element oka, który silnie skupia promienie światła. Mieści się przed tęczówką i posiada dużo nocyceptorów, jest jednakże ukrwiona w niewielkim stopniu. Mniej więcej w trzeciej dekadzie życia może ulec odkształceniu polegającemu na uwypukleniu oraz ścieńczeniu w środkowej części. Dzieje się tak na skutek nadwątlenia tkanki, która prawdopodobnie staje się podatna na oddziaływanie rodników. Stożek rogówki wywołuje krótkowzroczność oraz krótkowzroczność, przez co chory widzi zdecydowanie gorzej i staje się nadwrażliwy na promienie świetlne. Pacjenci uskarżają się także na podrażnienie oczu, niekiedy występuje też podwójne widzenie. Stożek rogówki częstokroć współistnieje z pozostałymi schorzeniami oczu, m.in. zapaleniem spojówek spowodowanym alergią. Na szczęście współcześnie skuteczne leczenie stożka rogówki jest osiągalne. We wczesnej fazie choroba jest prostowana z użyciem soczewek kontaktowych albo okularów, po pewnym czasie jednakże potrzebne jest przeprowadzenie zabiegu w klinice okulistycznej.

Leczenie stożka rogówki – możliwe zabiegi

Leczenie stożka rogówki może być przeprowadzane za pomocą różnorodnych procedur medycznych. Aktualnie najskuteczniejszą metodą na podniesienie jakości widzenia jest cross linking i wszczepienie pierścieni śródrogówkowych. Nowoczesne kliniki okulistyczne podejmują się też korekcji stożka rogówki poprzez modelowanie, tj. metodę Topoguided. Doskonałe efekty zapewniają zabiegi korzystające z technologii mapowania rogówki, dzięki czemu można osiągnąć regularną powierzchnię tkanki, a to w rezultacie umożliwia korygowanie miopii czy też niezborności za pomocą soczewek kontaktowych. Pacjenci mogą także po jakimś czasie zapisać się na zabieg laserowy, który całkowicie usunie wadę wzroku.

Dane teleadresowe:
Voigt Klinika Oka
ul. Bobrzyńskiego 14 - Blok C
30-348 Kraków

Mob.: +48 537 553 553
E-mail: [email protected]