Malware i wirus na stronie internetowej – o usuwaniu infekcji WP

Usuwanie wirusów ze strony internetowej - dowiedz się więcej o tej usłudze.

WordPress stał się w mijających latach tak popularnym CMS-em, iż liczbę sklepów i stron tworzonych z jego wykorzystaniem liczy się już w milionach. Częstotliwość stosowania tego systemu zarządzania treścią sprawia, że strony oparte na WordPressie są ulubionym celem ataków cyberprzestępców. W przypadku zainfekowania strony wirusem, potrzebne będzie usunięcie wirusa z WordPressa.

Jak rozpoznać zainfekowaną stronę na WordPress?

Nie dajesz rady zalogować się na witrynę? Grafiki zmieniły się bez Twojej wiedzy? Na stronie znalazłeś odnośniki do nieznanych Ci adresów? A może ze witryny rozsyłana jest niechciana poczta? To tylko kilka z potencjalnych przykładów wskazujących na zainfekowaną stronę. W takim przypadku nieodzowne jest błyskawiczna reakcja w celu zlikwidowania źródła infekcji, a w konsekwencji przywrócenia strony do właściwego funkcjonowania. Usuwanie malware z WordPressa zazwyczaj wychodzi poza zakres umiejętności ludzi, którzy na co dzień zajmują się wyłącznie projektowaniem stron i sklepów internetowych na tym CMS-ie, zatem czyszczenie WordPressa ze złośliwych wtyczek albo po atakach hakerskich warto powierzyć zawodowcom od tego rodzaju zadań.

Jak przebiega usuwanie wirusów ze strony internetowej?

Spece zajmujący się usuwaniem infekcji ze stron zaprojektowanych w WordPressie w ramach swoich działań naprawczych prowadzą dokładny przegląd plików oraz baz danych strony. Badają pliki htaccess i wp-config, a także kod zastosowanych na stronie wtyczek oraz motywów. W trakcie czyszczenia zainfekowanego WordPressa implementowane są na stronie dodatkowe zabezpieczenia, ograniczające ryzyko dalszych infekcji. Jeśli trwające dłuższy okres czasu zainfekowanie spowodowało dodanie strony do wykazu wykluczeń (na przykład w oprogramowaniu antywirusowym), po usunięciu malware z WordPressa eksperci podejmują też niezbędne czynności w celu skreślenia jej z tego typu rejestrów. Cykliczne uaktualnianie systemu zarządzania treścią i wykorzystywanych na stronie wtyczek jest szczególnie istotne, ponieważ eliminacja wszystkich efektów cyberataku nie gwarantuje, iż analogiczny przypadek nie nastąpi za jakiś czas.

"Solith Software" Krzysztof Dróżdż

Mob.: +48 609-708-890
E-mail: [email protected]