Kalosze piankowe, buty z podnoskiem – jak chronić stopy podczas pracy?
Można mieć wrażenie, że podczas wykonywania pracy na placu budowy, na linii produkcyjnej albo w zakładzie produkującej żywność, najważniejsza jest ochrona dłoni – wszak to one są w najwyższym stopniu zagrożone uszkodzeniem, dlatego że są nadrzędnym narzędziem pracy. Niemniej jednak równie nieodzowne jest również zabezpieczenie stóp, w związku z tym w wielu gałęziach przemysłu obligatoryjne jest dostarczenie pracownikom stosownych butów ochronnych.
Buty ochronne zamów po analizie wszystkich prawdopodobnych groźnych czynników
Specyfika rozmaitych zawodów sprawia, że jednostki, które się nimi zajmują, częstokroć wystawione są na poważne skaleczenia nóg oraz stóp. Niebezpieczne wypadki mają miejsce nawet w zakładach pracy, w których środowisko wykonywania obowiązków wydaje się bardzo bezpieczne, więc nie należy lekceważyć obowiązku stosownego zabezpieczenia zatrudnionych. W zależności od swoich specyficznych cech obuwie ochronne może osłaniać przed czynnikami termicznymi, atmosferycznymi, chemicznymi, mechanicznymi bądź biologicznymi. Na rynku dostępne jest także obuwie ochronne chroniące przed możliwym porażeniem przez prąd, elektrostatyczne oraz antystatyczne. Zarówno buty robocze, jak i ochronne, aby otrzymać to określenie, muszą spełniać szereg norm oraz otrzymać certyfikację. Definiując kategoria obuwia ochronnego, które będzie potrzebne do bezpiecznego wykonywania obowiązków na danym stanowisku, pracodawca powinien wpierw oszacować nie tylko te już występujące, lecz także wszystkie możliwe zagrożenia z nim związane, a następnie zamówić buty, które zmniejszą niebezpieczeństwo poważnego uszkodzenia stopy we wszystkich tych przypadkach.
Co określają oznaczenia widoczne na poszczególnych rodzajach obuwia ochronnego?
Buty ochronne dzielimy na trzy najważniejszy kategorie:
1. obuwie ochronne (symbol “P”, zgodne z normą PN-EN ISO 20346, czyli buty z podnoskiem, które zabezpieczają palce przed ciosem z siłą do 100 J);
2. obuwie bezpieczne (symbol “S”, zgodne z normą PN-EN ISO 20345, czyli buty z podnoskiem, które dobrze chronią palce nawet w razie uderzenia z siłą 200 J);
3. obuwie zawodowe (symbol “O”, zgodne z normą PN-EN ISO 20347, czyli buty bez podnoska, które chronią stopę w stopniu umiarkowanym).
Jakie jeszcze znaki dostrzeżemy na butach ochronnych oraz o czym one informują? Np.:
– symbol SRC – oznacza ochronę przed poślizgiem na nawierzchni ze stali i ceramicznej;
– symbol CR – to odporność na przecięcia;
– symbol C – to obuwie prądoprzewodzące;
– symbol AN – to informacja, że buty chronią też kostkę
a to zaledwie niektóre z nich.
W asortymencie Global Food Hygiene będącego polskim producentem butów ochronnych, znajduje się obuwie zawodowe oraz bezpieczne zarówno chroniące wyłącznie stopę (m.in. wysokie i niskie trzewiki w opcji z i bez podnoska kompozytowego lub klapki z pianki, gwarantujące prawidłową cyrkulację powietrza), jak i kalosze piankowe, gumowe oraz z PCV, chroniące kończynę dolną aż po kolano.
Dane teleadresowe:
Global Food Hygiene D.Urbański Spółka Komandytowa
Kuśnie 41D
98-200 Sieradz
Tel.: +48 43 827 36 66
E-mail:
[email protected]