koszulki polo

Koszulki polo stworzono dla… tenisistów

Koszulki polo początkowo kojarzone jedynie ze sportem, współcześnie noszone są nie tylko przez zawodników, lecz są teraz odzieżą codzienną, zakładaną wtedy, gdy potrzebujemy poczuć się komfortowo. To, jak przebiegała historia tego typu koszulek, opisujemy poniżej.

Koszulka polo – historia

Krój koszulki polo od razu rozpozna chyba każdy. To rodzaj koszuli z kołnierzem i krótkimi rękawkami, który znamionuje się tym, że na wysokości torsu posiada rozcięcie zapinane na 2 , a rzadziej 3 guziki. Mimo swojej nazwy, to co w dzisiejszych czasach zwiemy koszulą polo, powstało wiek temu jako odzież przeznaczona dla tenisistów, chociaż istotnie koszule o zbliżonym kroju ubierali sportowcy uprawiający polo już w połowie XIX w. Ten nowatorski model koszulki sportowej był niejako rewolucją, bowiem miał kilka zalet likwidujących problemy, z którymi borykali się profesjonalni tenisiści, zmuszani do gry w krawacie i w długim rękawie. Podpatrzony od sportów jeździeckich fason wygodniejszej koszuli posiadał zatem króciutkie rękawy, które nie zsuwały się na dłonie, jak również sztywny i wysoki kołnierzyk, który można było postawić tak, by zabezpieczał kark przed promieniami słonecznymi.

Koszulka polo to nie tylko odzież sportowa

Koszulki polo błyskawicznie przyjęły się pośród zawodowych sportowców, sukcesywnie trafiając do pozostałych dyscyplin sportowych. Współcześnie poza tenisem są najczęściej noszone na polach golfowych, lecz też często wybierają je np. zawodnicy łucznictwa. Jednakże prostota ich kroju spowodowała, że nagle wyszły one poza sferę sportu i stały się elementem naszej codziennej garderoby. Począwszy od lat osiemdziesiątych ubiegłego wieku gładkie koszulki polo zaczęli ubierać do marynarki biznesmeni w nieformalnych sytuacjach, zaś obecnie mało kto jest zdumiony takim ubiorem choćby i na służbowym spotkaniu. Poza tym, bardziej ekscentryczne koszulki polo w paski czy inne desenie wylansowali też muzycy, zwłaszcza raperzy.

Warto zaakcentować, iż koszulka koszulce nie równa. Te przeznaczone do wykorzystania podczas treningu muszą być uszyte z mocnej, dobrej jakości tkaniny, która umożliwi odpowiednie odprowadzanie potu, z kolei te do noszenia na co dzień zwykle szyte są z bawełny.

Dane teleadresowe:
RS Active S. Szmal R. Wasiak s.c.
ul. Zagnańska 84B
25-528 Kielce

Mob.: +48 798-558-877
E-mail: [email protected]