Łańcuchy samochodowe – rodzaje i zastosowanie

Potrzebujesz łańcuchów samochodowych? Odwiedź ten adres

Łańcuchy samochodowe znacznie zwiększają przyczepność samochodu w skrajnych warunkach – na oblodzonych i ośnieżonych drogach, głównie na stromych podjazdach. W niektórych krajach muszą one obligatoryjnie znajdywać się w bagażniku każdego samochodu przez cały rok (tak jest przykładowo w Norwegii, Turcji i Bułgarii), w innych zaś są one niezbędnym elementem wyposażenia auta tylko w sezonie zimowym (takie prawo obowiązuje na przykład w Hiszpanii, Niemczech, Polsce i we Włoszech). Jak jednak rodzaje łańcuchów samochodowych można kupić?

Typy łańcuchów samochodowych

Łańcuchy samochodowe dzielimy przede wszystkim mając na uwadze ich przeznaczenie. Odróżniamy modele stworzone z myślą o stosowaniu w pojazdach terenowych, ciężarowych, dostawczych i osobowych, jak również w autobusach. Łańcuchy różnią się też mocowaniem, które powinno być dostosowane do typu felgi, grubością i przekrojem ogniwa (zwykle jest to kształt rombowy ukośny) oraz motywem zaplotu. Rozmaite są też tworzywa, z których wytwarza się łańcuchy samochodowe. Obecnie producenci używają głównie stali manganowej bądź tytanowej.

Jazda z łańcuchami samochodowymi

Zakładanie łańcuchów na koła wymaga pewnych umiejętności i na początku może być źródłem znacznego stresu. By go uniknąć, należy przećwiczyć tę czynność w garażu lub na placu manewrowym. Z kolei prowadzenie pojazdu z łańcuchami wymaga nieco odmiennej techniki. Trzeba wystrzegać się buksowania kół, przekraczania prędkości 50 km/h i poruszania się po niezaśnieżonych drogach. Stosując łańcuchy samochodowych, trzeba też koniecznie sprawdzać ich ułożenie oraz napięcie – w ten sposób unikniemy ich szybkiego zużycia i tym samym wydłużymy okres ich eksploatacji.

Dane teleadresowe:
AUTO-PLUS Zbigniew Haluch
ul. Prądnicka 79
31-202 Kraków

Tel.: +48 (12) 416-20-08
Mob.: +48 602-790-666
E-mail: [email protected]