Odzież kompresyjna – lepsze ukrwienie i dotlenienie tkanek

Kliknij tu, aby kupić bieliznę kompresyjną.

Właściwie każdy słyszał o termoaktywnej odzieży sportowej, jednakże nie wszyscy natknęli się na definicję „kompresyjna odzież” w odniesieniu do sportu, gdyż ta nazwa przeważnie łączona z akcesoriami używanymi w medycynie. W tym tekście przybliżymy ten typ odzieży sportowej i opowiemy o tym, jak wpływa ona na efektywność ćwiczeń osoby, która ją nosi.

Odzież kompresyjna sportowa ochrania sportowca przed zimnem i przegrzaniem

Odzież oraz bielizna kompresyjna to profesjonalne produkty, które mają wiele właściwości pozytywnie oddziałujących na komfort ćwiczeń. Po pierwsze, taka odzież ściśle przylega do ciała co sprawia, iż otoczone nią mięśnie szybciej się regenerują. Kontrolowany ucisk, jaki daje ta zazwyczaj bezszwowa odzież, poprawia dotlenienie i ukrwienie tkanek oraz przyspiesza usuwanie kwasu mlekowego ze zmęczonych mięśni. Wysokiej klasy odzież uciskowa latem nie dopuści do przegrzania organizmu, natomiast jesienią skutecznie osłoni go przed mrozem. Ta cecha ubrań kompresyjnych umożliwia wykorzystanie ich zarówno przez sportowców lubiących treningi outdoorowo, jak i tych ćwiczących pod dachem ulubionej siłowni. Inną niezmiernie znaczącą właściwością bielizny i odzieży kompresyjnej jest zdolność zapobiegania mikrourazom mięśni, jako że redukuje ona drgania oraz wstrząsy mięśni, nieraz pojawiające się w czasie treningów o charakterze siłowym.

Odzież i bielizna kompresyjna – czy zawsze ubierać na czas treningów?

Odzież kompresyjna zaprojektowana jest przede wszystkim do noszenia w trakcie dynamicznego treningu. Przykładowo koszulki o właściwościach kompresyjnych podpierają mięśnie brzucha i pleców oraz zapewniają należytą wentylację skóry, natomiast spodenki kompresyjne normują pracę tkanki mięśniowej nóg, a co za tym idzie pomagają biegaczom osiągnąć lepsze wyniki. Zawodowi sportsmeni, skupieni na treningu wszystkich mięśni często używają kombinezonów kompresyjnych, zaś normalni klienci klubów fitness zwykle korzystają z kompletu spodenki + koszulka. Sportowe getry czy skarpetki kompresyjne można zakładać na czas ćwiczeń, niemniej jednak poleca się stosować je raczej bezpośrednio treningu, w celu szybszej regeneracji mięśni. Ważne jest również, aby poprawnie dobrać rozmiar bielizny lub odzieży kompresyjnej, tak żeby nie była przyczyną zbyt mocnego ucisku, który mógłby negatywnie wpłynąć na krążenie. Odzież i bielizna kompresyjna damska oraz męska to artykuł, który można kupić w sklepach sportowych.

Dane teleadresowe:
RS Active S. Szmal R. Wasiak s.c.
ul. Zagnańska 84B
25-528 Kielce

Mob.: +48 798-558-877
E-mail: [email protected]